טופס יצירת קשר

זיהוי והשוואת כתבי יד, זיהוי והשוואת חתימות, חוות דעת משפטית..

סיפור מקרה: בדיקה גרפולוגית של זיוף חתימות בקפריסין

לפניכם סיפור מקרה על תושב קפריסין שנקלע למצב לא נעים עקב זיוף חתימתו ורק בזכות בדיקה גרפולוגית משפטית, הוחזר לו כבודו, תודות לגרפולוגיה המשפטית.

"מישהו שנשמע היסטרי בשם אנדריאס עם מבטא מוזר מחפש אותך" צעקה המזכירה מהחדר השני. הרמתי אם השפופרת ומהצד השני שמעתי איש מבוגר שנשמע מתרגש מאד שדיבר אנגלית במבטא יווני כבד.
לא הצלחתי להבין הרבה ממה שאמר רק שהוא ביקש להגיע לארץ בספינה, כדי לחסוך בהוצאות, ובאותו היום לקבל את הממצאים.
ניסיתי להסביר לו שזה לא תמיד אפשרי אבל הוא התעקש והודיע לי באיזה יום יגיע אלי למשרד ויחכה עד שאוכל לפגוש אותו ולבדוק את המסמך שבידו.

כמה ימים מאוחר יותר אכן הגיע למשרדי מקפריסין איש לא צעיר שסבל רב ניכר בפניו. הוא סיפר לי שיש נגדו תביעה אזרחית ותביעה פלילית על זיוף חתימה. הוא סיפר שיוכל להתמודד עם התביעה האזרחית בה אם יוכח יפסיד את כל הכסף שלו, מה שמפריע לו יותר מכל זו התביעה הפלילית שאם תוכח אשמתו הוא יכנס לכלא להרבה שנים והכי נורא מכל זה שהבת שלו שהיא כבר בת 28 לעולם לא תוכל להתחתן...

בקפריסין כ 700,000 תושבים ורובם מכירים זה את זה או לפחות מישהו מהמשפחה. אם אב המשפחה הורשע בפלילים, הסיכוי של הבת להינשא יורד בצורה דרמטית.
בידים רועדות הוציא אנריאס מהמכתביה הישנה את המסמך נשוא התביעה ועוד כמה חתימות של האדם שמאשים את אנריאס בזיוף מאותה שנה לשם השוואה.

בחנתי את החתימות ובמבט ראשון מצאתי שונות מסוימת בין החתימה שבמחלוקת לבין החתימות להשוואה. למרות שהאמנתי לאנריאס הייתי בספק אם הוא אומר לי את האמת, או אולי שכנע את עצמו במהלך השנים שהוא ראה את הבוס שלו חותם על המסמך.

ביקשתי שיצא לכמה שעות וייתן לי את הזמן לבדוק את החתימות במיקרוסקופ ובכלים הנחוצים מבלי שישב שם וינסה לשכנע אותי בצדקתו.
מאחר והיה לו זמן עד הערב כאשר הספינה אמורה להרים עוגן הוא הסכים לצאת, לא לפני שהשביע אותי לשמור על המסמך. הוא חתם ערבות אישית גבוהה מאד על מנת שישחררו את המסמך לידיו הנאמנות של עורך הדין שלו.

לאחר כחצי שעה של בדיקות, מדידות והשוואות מצאתי סימנים בחתימה שמעידים על קשר בין החתימה שבמחלוקת לחתימות להשוואה. כשאנראיס חזר כבר הייתי כבר במקום בו יכולתי לומר שיש סבירות שאכן החתימה נעשתה על ידי הבוס האחרון שלו.
הבוס הוא זה שהכחיש את חתימתו על גבי מסמך העמלות המגיעות לאנדריאס ולא זו בלבד אלא גם תבע אותי ובמקביל הגיש נגדו תלונה למשטרה.

כשחזר שאלתי אותו: יכול להיות מצב שהבוס שלך חתם בעמידה? "בטח"... ענה, מתרגש עוד יותר, "איך ידעת?! הוא היה בדרך החוצה כשהגשתי לו את המסמך לחתימה".

השארתי אצלי צילומים, הגדלות וסריקות של המסמכים והבטחתי לאחר כמה ימים עם חוות דעת כתובה.
כשבועיים לאחר מכן כבר הייתי בדרך לקפריסין להופעה בבי משפט בפני טריבונל עם 3 שופטים חמורי סבר.

כבר בהתחלה נראה היה שהם לא מאמינים לאנדריאס. הבוס הקודם שלו היה איש מכובד בקהילה, ידוע כאדם רציני ואמין.
נחקרתי על ידי עו"ד שהפעיל עלי את כל השיטות שראה בסרטים, צעק, איים, שאל שוב ושוב את אותן השאלות עד לידי הצקה. השופטים לא התערבו ונתנו לו להציק לי. באיזהו שלב סירב לקבל את תעודות ההסמכה שלי ואף טען: "את הרי מומחית, יכולה לזייף צילומים... אני עומד על כך שתביאי לכאן את המקור..."

חזרתי לארץ לאחר שנקבע מועד דיון נוסף בו הייתי אמורה להביא את התעודות המקוריות להוכחת חפותי... הרגשתי כמו נאשמת...

שוב טסתי לקפריסין, ושוב התכנסנו בבית המשפט להמשך הדיון. לעו"ד שמנגד לא נותרו שאלות רבות ולאחר זמן קצר החלה החקירה הנגדית של המומחה מטעמם. מומחה מטעם המשטרה שעדותו באופן טבעי נחשבת יותר מעדותי, שכן אני לא יכולה להיות אובייקטיבית כמוהו שהרי את שרותי שכר צד אחד וזה עוד הצד שהגרפולוג קבע שאינו צודק במחלוקת.
הרגשתי בודדה במערכה, העו"ד של הלקוח שלי היה "חיוור" מאד, מולי היה עו"ד צווחן, עם מומחה שיודע את השפה, מכיר טוב יותר את האותיות היווניות, והכי חשוב "אובייקטיבי" כביכול.
החלטתי לקחת אחריות על התיק הזה. ידעתי בוודאות שהלקוח שלי אומר אמת ולא יכולתי לתת לאפשרות שהוא יפסיד לקרות.

בהפסקת הצהרים ישבתי עם העו"ד של הלקוח שלי ואמרתי לו שאני אכין אותו לחקירה. ביקשתי מהלקוח שלי שיצלם בהגדלה של 200% את כל החתימות שהיו בתיק. את החתימה שבמחלוקת ואת החתימות להשוואה שאותן הבוס לא הכחיש. גזרתי את החתימות, סידרתי אותן לפי הסדר שנראה לי הגיוני לשם חשיפת האמת וחזרנו לאולם.
בדרך עוד אמרתי לעו"ד שישאל את המומחה של המשטרה אם לקח בחשבון שהבוס חתם בעמידה. לא האמנתי שהמומחה יודה שלא לקח אופציה כזאת בחשבון והופתעתי. המומחה אמר בכנות שלא בדק אפשרות של חתימה בעמידה. זו הייתה הפתעה גדולה מבחינתי אבל באותו זמן ראיתי אך נפלו פניו של הבוס.

אחרי המומחה על הבוס לדוכן העדים ואני מחזיקה אצבעות שהתוכנית שלי תעבוד. כל מה שאני רוצה זה שהצדק יצא לאור. שהאמת תנצח.

"זו חתימתך?" שאל העו"ד החיוור
"כן" עונה הבוס
"וזו?"
"כן"
וכך הלאה 6 פעמים.
והנה הגיע החתימה שבחלוקת. ליבי החסיר פעימה.
"כן!" רעם קולו של הבוס שבינתיים איבד את סבלנותו.

"אין יותר שאלות" אמר העו"ד.
הבוס אישר ברגע זה את החתימה שהייתה שנויה במחלוקת כחתימתו.

הלקוח שלי זכה והכי חשוב כבודו הושב לו... עכשיו הבת שלו תוכל להתחתן.

חנה קורן - מכון גרפולוגיה

לפרטים ניתן לפנות למשרדנו בחיפה 04-8551180 או בת"א 077-4244450