טופס יצירת קשר

זיהוי והשוואת כתבי יד, זיהוי והשוואת חתימות, חוות דעת משפטית..

גרפולוגיה משפטית - מבוא

לא כל גרפולוג הוא גרפולוג משפטי. קיימת חפיפה מסוימת בין גרפולוגים משפטיים לבין גרפולוגים מן השורה, אולם ישנן מספר התמחויות המבדילות בין הדיסציפלינות.

גרפולוג הוא אדם העוסק בפענוח אופיו של הכותב באמצעות בחינת כתב היד שלו.
גרפולוג משפטי הוא אדם הבוחן כתבי יד ומחפש התאמה ושינויים בין כתבי היד הנבדקים. למעשה, גרפולוגיה משפטית היא השוואת מסמכים וניתוח המבוסס על השוואה זו. גרפולוג משפטי הוא אדם המקבל לידיו מסמך או מספר מסמכים שנויים במחלוקת ומשווה אותם למסמכים אחרים שאמינותם הוכחה. באמצעות השוואה זו ניתן להכריע האם המסמכים הנבדקים הם מסמכים מזויפים או אמיתיים.

מהי גרפולוגיה משפטית?

הצורך באבחון מדויק ואמין של מסמכים ומידת האותנטיות שלהם הביאו להתפתחות ענף גרפולוגי בשם גרפולוגיה משפטית.
שופטים רבים ממנים על בסיס קבוע גרפולוגים משפטיים על מנת שינתחו וישוו מסמכים ויכריעו בשאלות אמינותן של ראיות משפטיות.
הספר הראשון המוכר שנכתב בנושא שייך לגרפולוג משפטי בשם אלברט אוסבורן. בשנת 1920 כתב אוסבורן ספר עב כרס בשם Questioned Documents (מסמכים בשאלה) שהכיל למעלה מ-1000 דפים בהם הוא דן בזיופי מסמכים ובדרכים לגלות זיופים כאלו.
ספר זה, שנכתב כאמור לפני קצת פחות ממאה שנים, עדיין מצוטט רבות בדו"חות גרפולוגים שנכתבו עבור בתי המשפט ונחשב לתנ"ך של הגרפולוגיה המשפטית.
מכיוון שמאז הוצאתו של ספר זה נעשו שינויים רבים בעולם הכתיבה והדפוס, ההתייחסויות של אוסבורן לדיו של עטים נובעים צריכה להילקח בעירבון מוגבל ובמקומה יש לבדוק מה גורסים גרפולוגים משפטיים מודרניים בהקשר למכשירי כתיבה כמו עט כדורי, עט טוש וכדומה.

גרפולוגיה משפטית – הלכה למעשה

גרפולוג משפטי מסיק מסקנות באמצעות בחינת כתב היד שעל המסמכים ובאמצעות בחינת מרכיבי המסמך עצמו: גיל הדיו, גיל הנייר, סוג הנייר, בדיקת מכונות כתיבה, הטבעות מים, בדיקות כימיות וכדומה.
למעשה, גרפולוגיה משפטית היא מעין עבודת בלשות דקדקנית המתבצעת באמצעות מיקרוסקופ, שולחן אור, תאורת אולטרא-סגול, צילומי מעבדה וכישורי הניתוח של הגרפולוג המשפטי.

הנחת הייסוד של הגרפולוגיה המשפטית גורסת כי כתב היד הוא למעשה כתב המוח כלומר תפקידה של היד הוא רק לבצע את הפקודות של המוח ולהמיר אותן לכתב. אם נאמץ הנחה זו נוכל להבין כיצד חתימות הן כלי ניתוח מרכזי של הגרפולוג המשפטי.
חתימות הן אלמנט נפוץ מאד במסמכים משפטיים, עסקיים, כלכליים וכדומה ולכן גרפולוגיה משפטית מייחסת חשיבות רבה לניתוח חתימות המופיעות על מסמכים.
חתימות נפוצות מאד על צ'קים, שטרות חוב, העברות כספים בבנק, קבלות, שוברים של כרטיסי אשראי, חוזים, הסכמים ומסמכים אחרים,ולכן בדיקה גרפולוגית של חתימות היא כלי שימושי ביותר להשוואת מסמכים.
מכיוון שכתב היד הוא תוצר של המוח האישי של כל אדם, כך גם חתימתו של אדם תהייה אופיינית לו ואך ורק לו.
הגרפולוגיה המשפטית טוענת כי אין שני אנשים עם כתב יד או חתימה זהים לחלוטין. למעשה, אם נתקל בחתימה שהיא זהה במאה אחוזים לחתימה אחרת, נוכל להניח במידה רבה של וודאות כי מדובר בחתימה מזויפת. אדם הוא אינו רובוט או מעבד תמלילים ולכן גם אם יחתום אלפי פעמים באותו מעמד ורצף תמיד יתגלו שינויים זעירים בין חתימה לחתימה, ולכן שתי חתימות זהות מעוררות חשד לזיוף.

מקורות נוספים על גרפולוגיה משפטית

הנה מספר ספרים שיוכלו לספק לכם מידע נוסף על גרפולוגיה משפטית ועל הדרכים בהם מסייעים גרפולוגים משפטיים לעולם החוק ובתי המשפט:

  • Questioned Documents (Professional/Technical series) (Hardcover)
    by Albert S. Osborn
  • Scientific Examination of Questioned Documents, Revised Edition (Hardcover)
    by Ordway Hilton
  • Questioned Documents: A Lawyer's Handbook
     By Jay Levinson
  • Document Examiner Textbook – Jess E. Dines
חנה קורן - מכון גרפולוגיה

לפרטים ניתן לפנות למשרדנו בחיפה 04-8551180 או בת"א 077-4244450